YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

Eğer itfaiyecilik mesleği ile uğraşmıyorsanız  yangın olayı hayatınızda bir defa yaşayabileceğiniz veya hiç yaşamadığınız bir olay olarak karşımıza çıkar. Bu ansızın karşımıza çıkan yangın belki can kaybına , belki yıllarca uğraşıp didinerek kazanılan servetinizin birkaç saat içerisinde yok olmasına yol açabilir. Bu sebeple yangın algılama ve uyarı sistemleri büyük önem taşımaktadır. Kullanıcı bakış açısı ile konunun önemini anlamak ve yangın bilinci oluşturmak için sadece bu kadarı yeterli olsa gerek. Oysaki yangın algılama ve uyarı sistemlerini tasarlayan , uygulayan , bakım ve gözetimini sağlayan biz mühendis , yangın uzmanları için bu kadarı elbette  yeterli değildir.

Yangın algılama ve uyarı sistemlerinde öncelikli beklentimiz bu ansızın karşımıza çıkan sinsi felakete sürekli hazır olmasıdır. Şu akıldan hiç çıkarılmamalıdır ki yangın anında çalışmayan yangın algılama sistemi koca bir çöp yığınından ibarettir. Yangın algılama ve uyarı sistemi yangın anında  çalışmasını engelleyebilecek unsurları her an test ederek aksi giden her durumu kullanıcıya rapor edebilmelidir. Bu durumlar iç tesisat kaynaklı hatalar , enerji düzensizlikleri , montajcı hataları , topraklama hataları olabilir. Bu hataları kullanıcıya rapor edemeyen sistemlerin kullanım ömrü bir yılı bile aşamaz. Günümüzde bu özellikler artık TSE ve EN54 kriterleri ile belirlenmiştir. Sistem seçiminde beklentilerimizin bu kriterlerle örtüşmesini denetlememiz yeterli olacaktır.

Yangın algılama ve uyarı sistemlerinde diğer bir önemli beklentimiz ise erken uyarıdır. Yangın başlangıcından itibaren ilerleme hız artışı logaritmik seyir izler. Başlangıç aşamasında bir bardak su ile söndürülebilecek bir yangın seyir hızı ilerledikçe önce hazırda bekletilen bir yangın tüpü , sonrasında bir itfaiye ekibi gerektirecek düzeye ulaşır. Belli bir eşik değerinden sonra ise söndürme ekiplerinin yangının diğer binalara sıçramasını engellemek için yaptığı çalışmaların seyri içerisinde servetimiz yok olup gider. Bu sebeple yangına erken müdahaleyi birincil olarak destekleyen unsur  yangını erken algılamak ve erken uyarı sağlamak kritik  önem taşımaktadır.

PROFESYONEL EKİBİMİZ İLE SİZLERLEYİZ

İKLİMLENDİRME UZMANI

BİZE ULAŞIN

İnönü Mah Kayışdağ Cad No:286 Ataşehir İstanbul

  • dummy0216 499 67 61

  • dummy0216 499 67 47

  • dummy info@adamekanik.com

İLETİŞİM

Arama yap